FB stránka

Simona – putovní foťák

Jsem studentkou digitálních médií. Baví mě kulturní a společenské vyžítí, cestování a aktuální dění. Více než focení jsem se zatím věnovala natáčení videí. Jo a taky znám skoro celou abecedu, doktoři by můj pitný režim označili za alkoholismus, jsem naivní a nevyrovnaná.

Jsi ten typ, který má foťák stále u sebe, aby mu něco neuteklo, nebo fotíš jen příležitostně?

Fotím spíše příležitostně, převážně když jdu na nějakou zajímavou akci nebo se s někým domluvím, že se sejdeme s foťákem a něco vymyslíme. Ale často lituju, že ho u sebe nemám i v běžných situacích. Vynahrazuju si to aspoň mobilním zařízením. Jsem z té generace, co celý svůj život zachycuje a dává na sociální sítě, ale většinou se to snažím dělat s nadsázkou.

Podle čeho vybíráš fotky, které nesmažeš?

To je vždycky nejtěžší. Už při pořizování fotek mám svoje favority, ty pak i publikuji. Obvykle ale ani ty zbylé fotky nemažu, jen je dávám do takovété "speciální" složky Trash. Mažu jen ty skutečně nepovedené/pořízené omylem/zkušební. Mám to takhle bohužel v životě se vším - neumím se jen tak chladnokrevně zbavovat svých věcí. Ale snažím se na tom pracovat a naučit se to. U fotek je občas pro mě “spása”, když nemám zálohu a smažou se mi nějakým neštěstím, jako je rozbitý počítač atp. To je trochu očista. Čímž neříkám, že bych si přála, aby u mě doma hořelo! (Musím zaklepat.)

Co ty a úprava fotek, řešíš to nějak?

Většinou využívám postprodukci jen minimálně. Jednak v tom nejsem nijak obzvlášť dobrá, abych si mohla dovolit do fotky radikálně zasahovat a jednak si myslím, že spoustu úprav narušuje tu jedinečnost, se kterou jsou fotky pořízeny. Jsem spíše pro tzv. lehké kosmetické úpravy fotografií.

Byl někdy v tvém životě moment, který nebyla možnost vyfotit a lituješ toho?

Určitě, spoustu. Třeba ty, kdy jsem ještě fotit neuměla a hlavně žádné takové zařízení ani nevlastnila. Když jsem ještě byla dítě. Ale asi bych stejně svoje tehdejší vnímání světa nedokázala takhle zastihnout. Jinak taky hodně točím, mám ráda věci v pohybu a přirozeně zachycené. Většinou volím to médium, kterým se dodá konkrétnímu tématu (dle mého subjektivního dojmu) ten nejlepší rozměr.​

Několik fotek, které Simona pořídila