FB stránka

Dominika – putovní foťák

Jmenuji se Dominika, nejvíc mě baví cestování a vše co s ním souvisí. Poslední tři roky žiji na cestách ať už pracovně jako letuška, nebo na mých soukromých výpravách. Mám oblíbená města, jako moji rodnou Prahu, Řím, Lisabon nebo Petrohrad, ale nejlepší dovolená je pro mne v přírodě, ta mi nejvíc přirostla k srdci na jihu Itálie a v Jihoafrické republice. Ráda se vracím domů, za rodinou, kamarády a taky sama k sobě, ke kořenům.  Zajímají mě cizí řeči, zatím mluvím anglicky, italsky a španělsky a snažím se pochytit trochu arabštiny.
Díky projektu jsem zjistila, že je mi mnohem lépe za foťákem než před ním a mám v plánu budoucí volné chvíle věnovat fotografii.

Jsi ten typ, který má foťák stále u sebe, aby mu něco neuteklo, nebo fotíš jen příležitostně?

Putovní foťák byl první profi foťák, který jsem kdy držela v ruce. S možností vyzkoušet si ho se mi otevřel úplně nový svět a celý měsíc jsem foťák nosila všude s sebou. Zamilovala jsem si pocit, že i obyčejná procházka má najednou trochu jiný smysl, když se na svět díváte skrz hledáček. Mám v plánu kurz pro začátečníky, koupit si svůj foťák a ten pak nedám z ruky.

Podle čeho vybíráš fotky, které nesmažeš?

Z velkého množství pořízených fotek jsem nakonec vybrala jen pár. Spousta z nich byla rozmazaná, přesvětlená a většina z nich mi nakonec přišla úplně nezajímavá, ačkoliv mne ten daný moment něčím oslovil. Jsem překvapená, jak dlouho mi vůbec trvalo fotky přebrat. Maličko jsem tím přičichla k celému kreativnímu procesu a dokážu si představit, jak fotograf kolikrát celé dny číhá na perfektní snímek, aby nakonec zjistil, že se mu nic nelíbí a jindy naopak ve vteřině vznikne geniální fotka. 

Co ty a úprava fotek, řešíš to nějak?

Úpravu neřeším, protože to zatím neumím. Až se trochu naučím fotit, můj další krok určitě povede směrem k úpravám. Některé fotky mají své kouzlo ve své původní podobě, ale svět digitální grafiky vnímám jako fascinující způsob, jak snímek osobitě doladit. Umím si i představit velké úpravy, které pomohou lépe vystihnout záměr nebo emoci, kterou chtěl autor zprostředkovat.

Byl někdy v tvém životě moment, který nebyla možnost vyfotit a lituješ toho?

Takových momentů bylo spousta. Jsem trochu nesvá, pokud jde o focení cizích lidí na ulici a přitom mi jejich přirozené bytí kolikrát přijde jako jediněčný okamžik, který bych ráda zachytila. Ten moment většinou zmizí, když si lidé všimnou, že je někdo fotí. Jsem vděčná za momenty, které jsem vyfotit mohla a moc děkuji Fotografovi bez talentu za to, že vymyslel tento projekt :-)

Několik fotek, které Dominika pořídila