FB stránka

Putovní foťák 2

Myslíte, že je možné poslat do oběhu mezi lidi úplně novou zrcadlovku a věřit, že jí nikdo neukradne či neprodá? Že jí bude používat 30 dní a pak jí opět pošle dál někomu náhodně vybranému? A myslíte, že je možné, aby se po jednom roce opět vrátil k původnímu majiteli?

Já jsem se rozhodl to zjistit a oslovil jsem společnost Megapixel, se kterou jsme vybrali 5 skvělých zrcadlovek značky Nikon.
Pojďme tedy společně poslat do světa 5 úplně nových strojů a uvidíme, co se stane.

O projektu

Minulý rok jsem udělal experiment. Vzal jsem svůj foťák, se kterým jsem do té doby fotil a poslal ho mezi lidi. Zcela náhodně a úplně bez pravidel. Nešlo o soutěž, ani nic podobného. Pouze mě zajímalo, zda je reálné, že si každý z náhodně vybraných lidí foťák vyzkouší po dobu jednoho měsíce a následně pošle dál někomu, koho sám úplně náhodně vybere.
Chtěl jsem, aby si lidé vyzkoušeli focení se zrcadlovkou, ale ještě mnohem více jsem se těšil, že je bude bavit předávat přístroj nezištně dál a dělat u toho nečekanou radost někomu, koho třeba vůbec neznají.
Podařilo se. Po dvanácti měsících se foťák vrátil k původnímu majiteli (tedy ke mně).
Slíbil jsem, že pokud se akce podaří, pokusím se akci zopakovat několikanásobně větší.

A to se povedlo.
Oslovil jsem významný fotografický obchod Megapixel.cz a jim se nápad ihned zalíbil. Jejich prostřednictvím se do projektu následně zapojila i značka Nikon. O to příjemnější je, že se značky rozhodly akci podpořit taktéž nezištně. Vlastně nepožadovaly ani žádnou reklamu, chtěly jen, aby se taková věc podařila a aby toho mohli být součástí. Já se ovšem rozhodl, že jim reklamu moc rád udělám, protože takové jednání by se mělo šířit. Děkuji!

Nyní, pokud čekáte, že nastavím striktnější pravidla a podmínky, mýlíte se.
I tento druhý experiment je především o svobodné vůli.
Cílem není udělat desetistránkový dokument, s nímž musíte souhlasit zaškrtnutím políčka, ani podpisem vlastní krví. Jde o možnost šířit dobrou věc mezi co nejvíce lidí. Jde o možnost obdarovat neznámé lidi zcela nezištně a získat dobrý pocit, důležitější než materiální věci. A při tom všem ještě posílit fotografickou kulturu, protože hledáček vám svět ukáže zase z jiné perspektivy.

Takže k těm pravidlům ...

Pravidla

Vážně ještě nevěříte, že pravidla nejsou? Opět vyslovím pouze svá přání.

Byl bych rád, kdyby se foťáky pohybovaly pouze v rámci fanoušků stránky Fotograf bez talentu.
Zcela náhodně vyberu první majitele. A ano, opravdu jim chci říkat majitelé, protože jim fotoaparáty daruji. Tím se stanou jejich vlastnictvím a bude na nich, zda mým přáním vyhoví. Já pevně věřím, že ano.

Každý majitel, pokud se rozhodne poslat foťák dál, vybírá dle svého uvážení dalšího majitele. Pro výběr může zohlednit svá vlastní kritéria. Např. podle atraktivity komentářů, které píše, podle vzhledu, sympatie, nebo prostě úplně náhodně. Je to na něm.

Přál bych si, aby si každý majitel foťák nechal nejdéle jeden měsíc, než ho předá dál (ovšem, pokud se rozhodne jej poslat dále).
Nikoho nebudu kontrolovat. Pouze se s majitelem pokusím zkontaktovat a pokud zjistím, že přístroj poslal dále, nabídnu mu možnost rozhovoru a zveřejnění fotek, které pořídil. Pokud si foťák nechá, nebudu jeho jméno nikde zveřejňovat. Chci aby zde opravdu nebyl žádný tlak na svobodnou vůli.

Byl bych moc rád, kdyby se přístroje za 12 měsíců vrátily k původnímu majiteli, tedy ke mně, potažmo do Megapixel.cz, kam je vrátím.
Pokud se k vám foťák dostane a budete jej předávat dál, dejte prosím budoucímu majiteli také odkaz na tuto stránku, aby si i on mohl přečíst “pravidla”.

Co posíláme do světa?

Nikon

Model: Nikon D3400

Objektiv: Nikon 18-55mm f/3,5-5,6 G AF-P DX VR

Rozlišení: 24,72 milionu pixelů, ISO: až 25600, Video: FullHD až 60fps,
Až 1200 fotek na jedno nabití, možnost spojit s chytrým telefonem,...
Detail foťáku: https://www.megapixel.cz/nikon-d3400-telo

Součástí je také brašna LowePro, SD karta SanDisk a čištění čipu.

Aktuality

03. 02. 2017: Momentálně vybírám a oslovuji první majitele putovních foťáků. Během následujícího týdne si budou moci přístroje vyzvednout v prodejně Megapixel.

05. 02. 2017: Bylo vybráno prvních pět lidí. 3 ženy a 2 muži. Foťáky putují do Prahy, Brna a Lázní Bohdaneč.

03. 04. 2017: Prvních pět majitelů foťák předalo dále. Nyní jsme v polovině druhého kola a uvidíme, jestli bude také úspěšné.


Cesta foťáků

Pojďme se tedy nyní vydat na cestu spolu s foťáky a nahlédnout do světů náhodných lidí, kteří vyhověli přáním, poslali přístroj dále a udělali tak radost dalším lidem.

Chci každý měsíc info, jak se foťákům daří

Tito lidé předali dále - Děkuji

Honza - putovní foťák

Jmenuji se Honza, je mi 30 let, jsem z Brna a živím se jako Ilustrátor. Kreslím komiksy, ilustrace do knih, motivy od triček až po snb desky a chovám leguání samičku jménem Jefry, že je to samička vím celkem chvilku.

Tereza - putovní foťák

Ahoj, jsem Tereza z Prahy a nefotím. Ani na telefon, chci si pamatovat vzpomínky vlastníma očima. Focení je pro mě umění. Foťák jsem přijala ze zvědavosti… Zažít ten pocit poslat ho dál a to se mi splnilo!

Karolína - putovní foťák

Jsem Karolína z Prahy, co má ráda život a ráda si ho užívá, miluju cestování, ale bohužel na něj teď momentálně není moc čas, jelikož jsem tak trochu součástí projektu VNITROBLOCK v Holešovicích, kde mám na starosti taneční studio SECTOR. Nicméně putovní foťák mi zrovna vyšel na zaslouženou 3 týdenní dovču po Thajsku.

Petr - putovní foťák

Jmenuji se Petr, ale pro většinu známých jsem prostě jen Zavi. Je mi 27 let a mezi mé koníčky patří film, psaní a pochopitelně focení. Do jisté míry pak i práce, která mě v současné době živí, neboť jsem se, navzdory „Babišovým klackům“ neustále házeným pod nohy podnikatelů, rozhodl otevřít malou kavárničku.

Míša - putovní foťák

Jsem Míša a žiji, studuji a pracuji v Brně. Jsem úplně obyčejná holka, ničím zvláštním se nevyznačuji :). Snažím se žít život naplno a přijímat nové výzvy každý den. Což tento projekt bezpochyby byl!


Diskuze