FB stránka

Putovní foťák 2

Myslíte, že je možné poslat do oběhu mezi lidi úplně novou zrcadlovku a věřit, že jí nikdo neukradne či neprodá? Že jí bude používat 30 dní a pak jí opět pošle dál někomu náhodně vybranému? A myslíte, že je možné, aby se po jednom roce opět vrátil k původnímu majiteli?

Já jsem se rozhodl to zjistit a oslovil jsem společnost Megapixel, se kterou jsme vybrali 5 skvělých zrcadlovek značky Nikon.
Pojďme tedy společně poslat do světa 5 úplně nových strojů a uvidíme, co se stane.

A je hotovo


Jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. A konec projektu "Putovní foťák 2" rozhodně za dobrý označit mohu. Putovní foťák totiž tentokrát navštívil 33 domácností. V některých zůstal měsíc a v některých i mnohem déle, ale důležité je, že všichni účastníci projektu spolupracovali a foťák nezištně posílali dále.

Pouze v jednom případě byl bohužel odcizen třetí stranou a řetěz tohoto foťáku nemohl být dokončen.
Nyní se všechny čtyři z původních pěti fotoaparátů Nikon D3400 vrátily do Megapixel.cz, který je do projektu věnoval.

Za sebe i za Megapixel bych rád poděkoval všem, kteří se projektu zúčastnili a pomohli tento počin dotáhnout do zdárného konce.
Zároveň ale děkuji i těm, na které se nedostalo, ale přesto projekt sledovali a sdíleli.

Tak, a co dál?
Řeknu vám zcela na rovinu, další kolo putovního foťáku už nebude. Nečekal jsem, kolik práce bude se sledováním jeho cesty, kolik úsilí bude stát získání krátkých rozhovorů a pár fotek od aktérů a mnoho další práce na pozadí, která sice není vidět, ale je potřebná.

Mám opravdu radost, protože myšlenka nezištného předávání cizím lidem se povedla a snad bude žít i dále. Foťáky už nepotřebujete. Můžete darovat třeba jen úsměv, nebo nějakou maličkost. Dejte třeba kytku staré paní jen tak a uvidíte, že ten pocit a její radost bude velkou odměnou i pro vás.

To ale neznamená, že spolupráce s Megapixel.cz končí. Naopak, právě začíná a já pro vás všechny mám nyní dobrou zprávu.
Jeden foťák, jeden týden, jeden projekt,...Úplně zdarma!

Jak se říká - něco starého končí, něco nového začíná.
Nechtěli jsme, aby u nás putovní foťáky ležely jen tak ladem, a tak vypouštíme další opět mezi vás! Tentokrát ovšem se změnou.

Byli bychom rádi, aby foťák posloužil při nějakých významných událostech ve vašem životě nebo třeba kolem vás. Může jít o zajímavý projekt ve škole, v práci, dobročinnou a benefiční akci, různé kulturní akce, zkrátka by bylo super, aby šlo o nějakou vzájemnou spolupráci lidí na něčem, co pro ně má smysl.

Na webu Megapixel.cz najdete na konci stránky dotazník a ten bude k dispozici po dobu jednoho týdne.

Stačí odpovědět na 4 krátké otázky, abychom se dozvěděli, na co byste fotoaparát chtěli použít a v jakém termínu. Vybereme zatím 10 lidí, které budeme kontaktovat, a společně se dohodneme na zápůjčce fotoaparátu.
Pokud o projekt bude zájem, dostane se na mnohem více lidí;)

 

O projektu

Minulý rok jsem udělal experiment. Vzal jsem svůj foťák, se kterým jsem do té doby fotil a poslal ho mezi lidi. Zcela náhodně a úplně bez pravidel. Nešlo o soutěž, ani nic podobného. Pouze mě zajímalo, zda je reálné, že si každý z náhodně vybraných lidí foťák vyzkouší po dobu jednoho měsíce a následně pošle dál někomu, koho sám úplně náhodně vybere.
Chtěl jsem, aby si lidé vyzkoušeli focení se zrcadlovkou, ale ještě mnohem více jsem se těšil, že je bude bavit předávat přístroj nezištně dál a dělat u toho nečekanou radost někomu, koho třeba vůbec neznají.
Podařilo se. Po dvanácti měsících se foťák vrátil k původnímu majiteli (tedy ke mně).
Slíbil jsem, že pokud se akce podaří, pokusím se akci zopakovat několikanásobně větší.

A to se povedlo.
Oslovil jsem významný fotografický obchod Megapixel.cz a jim se nápad ihned zalíbil. Jejich prostřednictvím se do projektu následně zapojila i značka Nikon. O to příjemnější je, že se značky rozhodly akci podpořit taktéž nezištně. Vlastně nepožadovaly ani žádnou reklamu, chtěly jen, aby se taková věc podařila a aby toho mohli být součástí. Já se ovšem rozhodl, že jim reklamu moc rád udělám, protože takové jednání by se mělo šířit. Děkuji!

Nyní, pokud čekáte, že nastavím striktnější pravidla a podmínky, mýlíte se.
I tento druhý experiment je především o svobodné vůli.
Cílem není udělat desetistránkový dokument, s nímž musíte souhlasit zaškrtnutím políčka, ani podpisem vlastní krví. Jde o možnost šířit dobrou věc mezi co nejvíce lidí. Jde o možnost obdarovat neznámé lidi zcela nezištně a získat dobrý pocit, důležitější než materiální věci. A při tom všem ještě posílit fotografickou kulturu, protože hledáček vám svět ukáže zase z jiné perspektivy.

Takže k těm pravidlům ...

Pravidla

Vážně ještě nevěříte, že pravidla nejsou? Opět vyslovím pouze svá přání.

Byl bych rád, kdyby se foťáky pohybovaly pouze v rámci fanoušků stránky Fotograf bez talentu.
Zcela náhodně vyberu první majitele. A ano, opravdu jim chci říkat majitelé, protože jim fotoaparáty daruji. Tím se stanou jejich vlastnictvím a bude na nich, zda mým přáním vyhoví. Já pevně věřím, že ano.

Každý majitel, pokud se rozhodne poslat foťák dál, vybírá dle svého uvážení dalšího majitele. Pro výběr může zohlednit svá vlastní kritéria. Např. podle atraktivity komentářů, které píše, podle vzhledu, sympatie, nebo prostě úplně náhodně. Je to na něm.

Přál bych si, aby si každý majitel foťák nechal nejdéle jeden měsíc, než ho předá dál (ovšem, pokud se rozhodne jej poslat dále).
Nikoho nebudu kontrolovat. Pouze se s majitelem pokusím zkontaktovat a pokud zjistím, že přístroj poslal dále, nabídnu mu možnost rozhovoru a zveřejnění fotek, které pořídil. Pokud si foťák nechá, nebudu jeho jméno nikde zveřejňovat. Chci aby zde opravdu nebyl žádný tlak na svobodnou vůli.

Byl bych moc rád, kdyby se přístroje za 12 měsíců vrátily k původnímu majiteli, tedy ke mně, potažmo do Megapixel.cz, kam je vrátím.
Pokud se k vám foťák dostane a budete jej předávat dál, dejte prosím budoucímu majiteli také odkaz na tuto stránku, aby si i on mohl přečíst “pravidla”.

Co posíláme do světa?

Nikon

Model: Nikon D3400

Objektiv: Nikon 18-55mm f/3,5-5,6 G AF-P DX VR

Rozlišení: 24,72 milionu pixelů, ISO: až 25600, Video: FullHD až 60fps,
Až 1200 fotek na jedno nabití, možnost spojit s chytrým telefonem,...
Detail foťáku: https://www.megapixel.cz/nikon-d3400-telo

Součástí je také brašna LowePro, SD karta SanDisk a čištění čipu.

Aktuality

03. 02. 2017: Momentálně vybírám a oslovuji první majitele putovních foťáků. Během následujícího týdne si budou moci přístroje vyzvednout v prodejně Megapixel.

05. 02. 2017: Bylo vybráno prvních pět lidí. 3 ženy a 2 muži. Foťáky putují do Prahy, Brna a Lázní Bohdaneč.

03. 04. 2017: Prvních pět majitelů foťák předalo dále. Nyní jsme v polovině druhého kola a uvidíme, jestli bude také úspěšné.

01. 06. 2017: Vše se daří, ale je velmi obtížné získat od předchozích majitelů fotky a rozhovor. V některých případech zcela odmítnou, na což samozřejmě mají právo.

26. 06. 2017: Máme za sebou několik kol. Některé foťáky jsou v pátém kole a některé teprve ve třetím, ale důležité je, že zatím předal dál každý, jen to někomu trvalo déle a někdo termín 30 dní dodržel.

10. 07. 2017: Od jednoho z majitelů jsem již dostal přímý dotaz, zda si foťák prostě může nechat. Odpověděl jsem, že o tom já nemohu rozhodovat a že je projekt o svobodné vůli. Jak to dopadne, to se uvidí...

09. 09. 2017: Některé foťáky jsou již v sedmém kole a některé teprve dorazily do pátého kola. Zpoždění se většinou nakupila díky logistickým potížím.

14. 09. 2017: Bohužel přichází první smutná zpráva. Jeden z putovních foťáků byl majiteli odcizen. Je to velká škoda, ale musel jsem počítat i s tím. Nicméně, pořád jsou v oběhu zbylé čtyři, tak jim pojďme fandit.

07. 11. 2017: Je listopad a putovní foťák si už vyzkoušelo 29 lidí. Kolik jich to ještě stihne do ledna kdy projekt končí, to uvidíme. Snad co nejvíce. Každopádně, čtyři zrcadlovky jsou stále ve "hře".

24. 01. 2018: Jdeme do finále. Nyní jsou zrcadlovky u posledních majitelů a pokud se rozhodnou je vrátit zpět, bude to znamenat, že kromě jednoho odcizeného foťáku (nikým v rámci projektu), dopadl projekt velmi úspěšně.

10. 02. 2018: Dva foťáky se již vrátily a čeká se na zbylé dva;)

16. 02. 2018: Se značkou Megapixel dáváme vráceným foťákům nový život a připravujeme pro vás další projekt.

26. 02. 2018: A je hotovo! Foťáky se vrátily domů. Děkuji všem, co se zúčastnili, nebo jen projekt s nadšením sledovali.


Cesta foťáků

Pojďme se tedy nyní vydat na cestu spolu s foťáky a nahlédnout do světů náhodných lidí, kteří vyhověli přáním, poslali přístroj dále a udělali tak radost dalším lidem.

Chci každý měsíc info, jak se foťákům daří

Tito lidé předali dále - Děkuji

Dominika - putovní foťák

Jmenuji se Dominika, nejvíc mě baví cestování a vše co s ním souvisí. Poslední tři roky žiji na cestách ať už pracovně jako letuška, nebo na mých soukromých výpravách. Mám oblíbená města, jako moji rodnou Prahu, Řím, Lisabon nebo Petrohrad, ale nejlepší dovolená je pro mne v přírodě, ta mi nejvíc přirostla k srdci na jihu Itálie a v Jihoafrické republice. Ráda se vracím domů, za rodinou, kamarády a taky sama k sobě, ke kořenům. Zajímají mě cizí řeči, zatím mluvím anglicky, italsky a španělsky a snažím se pochytit trochu arabštiny.
Díky projektu jsem zjistila, že je mi mnohem lépe za foťákem než před ním a mám v plánu budoucí volné chvíle věnovat fotografii.

Adéla - putovní foťák

Ahoj, jmenuji se Adéla Ulmanová a věnuji se mushingu a sportovní kynologii. Běhám, jezdím MTB a chodím po horách.

Simona - putovní foťák

Jsem studentkou digitálních médií. Baví mě kulturní a společenské vyžítí, cestování a aktuální dění. Více než focení jsem se zatím věnovala natáčení videí. Jo a taky znám skoro celou abecedu, doktoři by můj pitný režim označili za alkoholismus, jsem naivní a nevyrovnaná.

Majk a Sandra - putovní foťák

Ahoj. Jsme Majk a Sandra.
Snadra: Je mi 29let, žiji na Jižní Moravě, v malém městečku Hrušovany nad Jevišovkou. Jsem vdaná, mám dvouletého klučinu. S manželem si budujeme vlastní bydlení a prozatím bydlíme u mé mámy. Hned po střední škole, jsem se odstěhovala do Prahy, kde jsem přes 6 let žila a pracovala. Poté jsem se vydala poznávat svět, a vyzkoušela jsem si jaké to je žít v cizině. Rok jsem 2013/2014 jsem trávila v Kanadě, kde jsem objevila mimo jiné, kouzlo fotografie… Po návratu nastaly velké změny – rodinný život, porod dítěte a další etapa mého života začala…

Jirka - putovní foťák

Jmenuji se Jiří H.
Je mi 17 let a jsem studentem gymnázia – sexty. Rád jezdím do přírody a cizích států. Jako poslední to bylo Norsko a Kypr.

Veronika - putovní foťák

Jsem pejskař, takže jsem fotila hlavně psy. Jsem totální amatér a podle toho ty fotky vypadají.

Zdena - putovní foťák

Jmenuji se Zdena. Letos jsem oslavila krásné padesátiny.

Anna - putovní foťák

Jmenuji se Anička, jsem z Brna. Studuji, pracuji, skautuji a občas fotím. Mám ráda kočky, kafe a pivo.

Petra - putovní foťák

Ahoj, jmenuji se Petra, bydlím ve vesničce poblíž Třince a pracuji v Zooprodejně. Z toho plyne i moje láska ke zvířatům a psům obzlášť. Ráda trávím svůj volný čas u nás na horách v Beskydech se psem a nebo se jen tak potuluji přírodou.

Ivan - putovní foťák

Jmenuju se Ivan Svárovský, věnuju se grafickému designu a ilustraci. Naprosto okrajově na amaterské úrovni se věnuju i focení především jako zdroje pro svoje koláže (viz yvans.com)

Pavel - putovní foťák

Ahoj,
jsem pětadvacetiletý táta od rodiny. Vcelku pohodovej chlap, kterej sleduje skoro všechny sporty, jelikož jsem dlouho hrál fotbal tak nejblíž mám k fotbalu. Žijeme ve společné domáctnosti ještě s pejskem. jinak asi už nevím co dál o sobě napsat.

Jiřina - putovní foťák

Ahoj, jmenuju se Jiřina, žiju v Třinci, průmyslovém městě, uprostřed nádherných Beskyd. A právě to místo zformovalo moje záliby. Ráda fotím a ještě radši tahám foťák po horách nejen v Beskydech, ale i na Slovensku a v Polsku, ať už na kole nebo pěšky. Focení mě vždycky hrozně bavilo. Mám dvě, dnes již dospělé dcery a jejich fotkama z našich dovolených překypuje hromada alb a souborů v počítači. Před 4 lety se mi naskytla koupě starší zrcadlovky a už to šlo ráz naráz. šla jsem do toho hlouběji, začala fotit akce, přírodu a sem tam nějakou svatbu či oslavu. S Nikonem se mi fotilo fantasticky a neskromně se musím přiznat, že jsem si pohrávala s myšlenkou jak by bylo super, kdyby byl můj. Samozřejmě jen zlomek sekundy…

Petr - putovní foťák

Ahoj Jmenuji se Petr je mi 47 let pocházím z hlavniho města vín – Valtic. V současnosti žiji v Břeclavi. Jsem chovatelem burunduků a exotického ptactva. Tim chci říct, že mám rád zviřata a rád se pohybuji v přírodě a proto jsem vše skloubil s focenim. Rád stojim za objektivem, ale velmi nerad před ním.

Martina - putovní foťák

Jmenuji se Martina a je mi 22 let. Mám manžela a roční dcerku, kteří se moc rádi fotí. Ráda zachycuji momenty ze života různých lidí. Zajímají mě kultury a příběhy lidí z celého světa. Moc bych se proto chtěla podívat do Nepálu, jejich kultura mě opravdu fascinuje.

Simona - putovní foťák

Som Simona, mám 24 a bývam v Prahe. Mám rada kultúru, takže mojimi najčastejšími zastávkami sú galérie, kiná a festivaly zamerané najmä na akčné umenie, performance a fyzické divadlo. Po štúdiu filmovej vedy som sa rozhodla pokračovať v štúdiu arts managementu a momentálne v tejto oblasti aj pracujem. Mám rada atmosféru letných kín, banskoštiavnických jazier a čo ma neprestane baviť nikdy je objavovanie nových miest, najlepšie s rodinou a priateľmi.

Michal - putovní foťák

Jmenuji se Michal, bydlím kvůli práci v samém centru Brna – v centru dění. Původem jsem z Břeclavi. Do Brna jsem se přestěhoval kvůli škole, kterou jsem nedokončil a zůstal tu.

Nikky - putovní foťák

Ahoj, jsem Niky z Břeclavi. Ráda čtu a vytvářím scrapbook alba. Miluju zvířata. Patřím k lidem, kteří každé zatoulané kotě donesou domů a každého psa, kterého potkají, musí pohladit.

Lucie - putovní foťák

Ahoj, jsem Luc a žiju na vsi u Blanska, ve škole v Brně, ve zkušebně s kapelou a v autobusech a vlacích mezi Brnem a mým domovem. Ráda fotím věci, co mi zrovna v tu chvíli přijdou hezké. Jen tak, pro radost.

Pavla - putovní foťák

Těžko se píše o sobě. 🙂 Asi nezbývá nic jiného, než takové klišé… Jmenuji se Pavla Pejcelová, je mi 31 let, jsem z Ostravy a jsem vášnivý milovník psů, především stafordšírských bulteriérů. Věškerý volný čas se snažím trávit v přírodě a díky tomu, že jsem majitelkou dvou psů, tak celý život uzpůsobuji jim. Veškeré aktivity jsou směřovány na psy, ať už to je pobyt v přírodě, canisterapie v domově pro seniory či u dětí, nebo trénink bull sportů.

Veronika - putovní foťák

Jsem co jsem. Miluju detaily. Mám ráda absinth.

Lucie - putovní foťák

Jsem Lucie z Kolínska a živým se jako redaktorka. Focení je součástí mé práce, fotím tedy většinou právě to, co musím. S putovním fotoaparátem jsem však chtěla zachytit snímky, na které jindy není čas. Tedy kromě osob také město nebo přírodu. A musím uznat, že ještě nikdy mi nepřišlo, že měsíc je proklatě krátká doba.

Ivon - putovní foťák

Som Ivon, žijem v Prahe. Milujem cestovanie, ktoré je pre mňa inšpiráciou a gastronómiu, ktorá je pre mňa prácou a zábavou v jednom. V Prahe organizujeme zážitkové večere Forbidden Taste na netradičných miestach, kde nie je bežné večerať. Ak nemáme akciu, určite by ste ma našli vo Forbidden Spote…

Honza - putovní foťák

Jmenuji se Honza, je mi 30 let, jsem z Brna a živím se jako Ilustrátor. Kreslím komiksy, ilustrace do knih, motivy od triček až po snb desky a chovám leguání samičku jménem Jefry, že je to samička vím celkem chvilku.

Tereza - putovní foťák

Ahoj, jsem Tereza z Prahy a nefotím. Ani na telefon, chci si pamatovat vzpomínky vlastníma očima. Focení je pro mě umění. Foťák jsem přijala ze zvědavosti… Zažít ten pocit poslat ho dál a to se mi splnilo!

Karolína - putovní foťák

Jsem Karolína z Prahy, co má ráda život a ráda si ho užívá, miluju cestování, ale bohužel na něj teď momentálně není moc čas, jelikož jsem tak trochu součástí projektu VNITROBLOCK v Holešovicích, kde mám na starosti taneční studio SECTOR. Nicméně putovní foťák mi zrovna vyšel na zaslouženou 3 týdenní dovču po Thajsku.

Petr - putovní foťák

Jmenuji se Petr, ale pro většinu známých jsem prostě jen Zavi. Je mi 27 let a mezi mé koníčky patří film, psaní a pochopitelně focení. Do jisté míry pak i práce, která mě v současné době živí, neboť jsem se, navzdory „Babišovým klackům“ neustále házeným pod nohy podnikatelů, rozhodl otevřít malou kavárničku.

Míša - putovní foťák

Jsem Míša a žiji, studuji a pracuji v Brně. Jsem úplně obyčejná holka, ničím zvláštním se nevyznačuji :). Snažím se žít život naplno a přijímat nové výzvy každý den. Což tento projekt bezpochyby byl!